Telefonas Klaustukas Sitemap
2021 m. gegužės 6 d.

Dažnai užduodami klausimai

Prieš pasinaudodami paslauga „Klausk bibliotekininko“, pabandykite atsakymą rasti iš karto.

Skaitytojo pažymėjimas

Kaip tapti bibliotekos skaitytoju?

Norint tapti bibliotekos skaitytoju, reikia pagrindiniame Informacijos ir registracijos punkte (II a.):

  1. pateikti galiojantį asmens tapatybės dokumentą, o besimokantiems papildomai pateikti studento ar moksleivio pažymėjimą;
  2. užpildyti skaitytojo registracijos kortelę;
  3. susipažinti su Naudojimosi biblioteka taisyklėmis.

Daugiau informacijos ir skaitytojo pažymėjimo kainas rasite čia ›

Kam reikalingas skaitytojo pažymėjimas?

Į biblioteką galima ateiti be skaitytojo pažymėjimo. Tačiau skaitytojo pažymėjimas suteikia teisę naudotis bibliotekos kompiuteriais, užsisakyti leidinius iš saugyklų, skolintis knygas į namus, naudotis nuotolinėmis paslaugomis (prieiga prie prenumeruojamų duomenų bazių, ibiblioteka.lt paslaugos), iki 2 val. nemokamai rezervuoti susitikimų kambarius, Muzikavimo erdvę.

Kodėl negaliu registruotis / prisijungti prie LIBIS sistemos e. katalogų arba portalo ibiblioteka.lt?

Pasinaudokite paslauga „Klausk bibliotekininko“. Užduodant klausimą dėl registracijos ar prisijungimo, nurodykite biblioteką, kurioje skaitote, skaitytojo pažymėjimo numerį, savo vardą ir pavardę.

Kaip galima įsigyti skaitytojo pažymėjimą nepilnamečiam vaikui, kad galėtume imti knygas į namus?

Skaitytojo pažymėjimą galima įsigyti bibliotekos Informacijos ir registracijos punkte arba elektroninių paslaugų portale ibiblioteka.lt. Užsakant pažymėjimą portale, rinkitės „užsakyti pažymėjimą globotiniui“ (pagal LIBIS bendro skaitytojo pažymėjimo naudojimo taisykles, globotinis yra asmuo iki 16 metų amžiaus, kuriam tėvai, įtėviai ar globėjai gali užsakyti pažymėjimą). Reikia įrašyti registracijai reikalingus asmens (vaiko), kuriam pažymėjimas užsakomas, duomenis. Galite naudotis portalu: Skaitytojo pažymėjimo užsakymas ir išdavimas.

Leidinių užsakymas ir grąžinimas

Kaip sužinoti, kokie leidiniai yra saugomi bibliotekoje?

Apie mūsų bibliotekoje saugomus leidinius galite sužinoti iš LNB elektroninio katalogo. Seniau leistų knygų užsienio kalbomis (gautų bibliotekoje iki maždaug 1994 m.), kurios dar neįtrauktos į LNB elektroninį katalogą, reikėtų ieškoti LNB kortelių vaizdų kataloge.

Kaip rasti knygų rūpima tema?

LNB elektroninio katalogo „Išplėstinės paieškos“ langelyje „Dalykas“ (kairėje ekrano pusėje) įrašykite dominančią temą. Tema turėtų būti reiškiama dalykinėmis rubrikomis glaustai vienu ar dviem žodžiais. Temos formuluotę galite patikslinti paspausdami šalia langelio esantį mygtuką Piktograma – atsivėrusiame lange įrašykite reikšminį žodį vardininko linksniu ar jo fragmentą (t. y. žodžio pradžią). Atsivėrusiame dalykinių rubrikų sąraše varnele pažymėkite reikiamą dalykinę rubriką ir spustelėkite mygtuką „Pasirinkti pažymėtus“ (dešinėje ekrano pusėje). Rubrikos automatiškai bus įkeltos į paieškos langelį „Dalykas“. Belieka spustelėti mygtuką „Ieškoti“.

Spustelėję šalia langelio „Dalykas“ esantį klaustuko ženklelį, rasite naudingų patarimų.

Kaip užsisakyti knygas internetu?

Norėdami užsisakyti dokumentą elektroninių paslaugų portale ibiblioteka.lt, atlikite šiuos veiksmus:

  1. prisijunkite įrašydami skaitytojo pažymėjimo numerį ir slaptažodį;
  2. atlikite reikiamos knygos paiešką;
  3. pateiktame rezultatų sąraše pasirinkite norimą knygą;
  4. atsidariusiame knygos aprašo lange, kairėje pusėje, spustelkite mygtuką „Užsakyti“ – rinkitės „Dokumentą bibliotekoje“, atsidariusiame lange bus pateiktos tos bibliotekos, kuriose esate užsiregistravęs;
  5. pasirinkite biblioteką, kuriai pateiksite užsakymą ;
  6. patvirtinkite užsakymą.

Užsakyti internetu galite ir LNB elektroniniame kataloge. Radę dominančią knygą, spustelėkite „Užsakyti leidinį“ (dešinėje lango pusėje). Laukelyje „Skaitytojo pažymėjimo numeris“ įrašykite savo pažymėjimo numerį ir slaptažodį. Spustelėkite „Registruotis“. Langelyje „Užsakymo data“ pasirinkite pageidaujamą datą. Skiltyje „Egzempliorių duomenys“ rodoma, kuriuose bibliotekos fonduose yra jus dominantis dokumentas. Pažymėkite, iš kurio fondo norėtumėte gauti leidinį, ir spustelėkite „Užsakyti“. Informaciją apie užsakymus galite pasitikslinti elektroninio katalogo viršutinėje meniu eilutėje suaktyvinę nuorodas „Mano sritis“ › „Mano užsakymai“.

Ar knygas reikia užsakyti iš anksto?

Užsakydami galite pasirinkti užsakymo įvykdymo datas: tą pačią dieną arba kitas dvi dienas. Užsisakius knygas rekomenduojame sulaukti el. paštu siunčiamo pranešimo apie užsakytų knygų paruošimą ir tik tada eiti į biblioteką. Užsisakius bibliotekoje, knygų gali tekti laukti iki valandos.

Kiek laiko bus saugomos užsakytos knygos? Ar užsakymą, kuris paruoštas šiandien, galiu atsiimti rytoj?

Knygas prašome pasiimti tą pačią dieną, iki bibliotekos darbo pabaigos.

Kiek knygų galiu pasiskolinti į namus ir kiek laiko galiu jas skaityti?

Iš Bendrųjų fondų ir Laisvalaikio skaitinių fondo – ne daugiau kaip 10 knygų, iš Vaikų ir jaunimo literatūros atvirojo fondo – ne daugiau kaip 5 knygas 30 dienų laikotarpiui, knygų grąžinimo terminą galima pratęsti 14 dienų, išskyrus atvejus, kai turite laiku negrąžintų dokumentų arba knyga yra rezervuota kito vartotojo.

Kur kreiptis norint pasiimti užsakytas knygas į namus?

Užsakytas ir paruoštas išduoti knygas iš Bendrųjų fondų rasite 202 kab., jas reikia pasiimti naudojantis šalia esančiu savitarnos aparatu. Vaikų ir jaunimo literatūros departamento fondo knygas reikia atsiimti Vaikų ir jaunimo literatūros skaitykloje, naudojantis skaitykloje esančiu savitarnos aparatu. Laisvalaikio knygas galite pasiimti naudodamiesi savitarnos aparatu, esančiu II a. prie pagrindinio įėjimo. 

Eidami atsiimti užsakytų knygų nepamirškite grąžinti pasiskolintas knygas.

Kur geriausia grąžinti knygas?

Bibliotekos darbo metu rekomenduojame knygas grąžinti naudojantis šalia 202 kab. esančiu knygų grąžinimo įrenginiu, o nedarbo metu – įmesti į knygų grąžinimo dėžę, esančią prie pagrindinio įėjimo.

Kodėl negaliu užsisakyti knygų?

Jei esate registruotas Nacionalinės bibliotekos vartotojas, turintis galiojantį LIBIS vartotojo pažymėjimą, savo profilio informacijoje patikrinkite, ar einamaisiais metais atnaujinote registracijos duomenis (persiregistravote).

Norėčiau užsisakyti knygą, tačiau pamiršau slaptažodį. Gal galite priminti?

Portale www.ibiblioteka.lt rasite slaptažodžio priminimo funkciją arba skambinkite informacijos tel. (8 5) 249 7028.

Bandau užsisakyti knygas, tačiau man nepavyksta, nes programa rodo pranešimą „Privalote persiregistruoti bibliotekoje“. Ar galima tai padaryti nuotoliniu būdu?

Persiregistruoti galima ne tik bibliotekoje, bet ir elektroninių paslaugų portale ibiblioteka.lt. Prisijungę prie savo paskyros, pasirinkite pranešimą „Persiregistruoti“.

Kaip galėčiau grąžinti el. knygą? Ar ji bus grąžinta automatiškai?

Elektroninių paslaugų portale www.ibiblioteka.lt savo profilio informacijoje paspaudę „Užsakymai“ ir pasirinkę meniu punktą „El. knygos“, atversite „Pasiskolintų ir rezervuotų el. knygų“ lentelę, kurioje matysite skolinimosi duomenis ir veiksmų piktogramas. Atvėrę piktogramą „Veiksmai“, galėsite dokumentą grąžinti. Jei dokumento neperskaitėte per numatytą laikotarpį ir neturėjote galimybės pratęsti skaitymo laiko, sistema nustatytą dieną automatiškai atliks grąžinimo veiksmą.

Ar galiu užsakyti periodinius leidinius?

Taip. Periodiniai leidiniai skaitomi tik bibliotekoje, užsakomi ranka užpildant užsakymo lapelį (pildomos abi lapelio pusės) ir pateikiant jį Informacijos ir registracijos punkto darbuotojui (II a.). Vienu metu galima užsisakyti ne daugiau kaip 10 periodikos komplektų.

Kas yra periodinių leidinių komplektas?

Komplektas – tai įrišti vieno pavadinimo laikraščiai ar žurnalai, atsižvelgiant į periodiškumą, komplektas gali apimti mėnesio, ketvirčio, pusmečio ar metų leidinius.

Kur galima rasti garso ir vaizdo įrašus, natas?

Garso ir vaizdo įrašai, natų leidiniai išduodami Muzikos ir vizualiųjų menų skaitykloje. Daugiau informacijos rasite čia ›

Tvarka bibliotekoje

Ar galima bibliotekoje naudotis savo nešiojamuoju kompiuteriu?

Taip. Skaityklose yra darbo vietos, pritaikytos darbui su asmeniniais nešiojamaisiais kompiuteriais.

Ar bibliotekoje veikia belaidis internetas?

Taip.

Kaip naudotis bibliotekos kompiuteriais?

Nacionalinės bibliotekos viešosios prieigos kompiuteriais naudotis gali tik registruoti vartotojai. Dėl registracijos prašome kreiptis į Informacijos ir registracijos posto (II a.) arba skaityklų darbuotojus – Jums bus sukurta paskyra.

Informacijos paieška

Kaip sužinoti naujų Lietuvoje išleistų ir numatomų leisti knygų bibliografinę informaciją?

Nacionalinės bibliotekos svetainėje skelbiami savaitiniai bibliografinės informacijos leidiniai apie naujus ir numatomus leisti spaudinius „Informacija apie Lietuvoje išleistus leidinius, gautus Nacionalinėje bibliotekoje“ ir „Numatomos leisti knygos“.

Kaip ieškoti bibliografinės informacijos apie Lietuvos periodiniuose leidiniuose, mokslo darbuose, rinkiniuose išspausdintus straipsnius?

Bibliografinės informacijos apie Lietuvos periodikoje publikuotus straipsnius galite rasti Bibliografinėje Lietuvos periodinės spaudos straipsnių bazėje (1994–2002 m. archyvas) ir Nacionalinės bibliografijos duomenų banke (straipsniai nuo 2003 m.). Ankstesnių metų (iki 1994 m.) straipsnių reikia ieškoti spausdintinėse valstybinės bibliografijos rodyklėse „Bibliografijos žinios“ ir „Spaudos metraštis“.

Kokios bibliografinės informacijos galiu rasti Nacionalinės bibliografijos duomenų banke?

1998 m. pradėtas kurti Nacionalinės bibliografijos duomenų bankas (NBDB), skirtas Lietuvos ir su Lietuva susijusių publikuotų dokumentų bibliografinei apskaitai. Daugiau apie NBDB kaupiamus bibliografinius įrašus.

Ar galima duomenų bazėmis naudotis ne bibliotekoje?

Duomenų bazės, kuriomis galima naudotis ne bibliotekoje, pažymėtos piktograma . Jeigu esate registruotas Nacionalinės bibliotekos vartotojas, prisijunkite per „EZproxy“, įrašykite savo skaitytojo pažymėjimo numerį. Daugiau informacijos ›

Kaip susirasti užsienio periodiniuose leidiniuose išspausdintų visateksčių straipsnių?

Visateksčių straipsnių, išspausdintų užsienio periodiniuose leidiniuose, reikėtų ieškoti prenumeruojamose užsienio duomenų bazėse.

Kur bibliotekoje saugomi kartografiniai dokumentai?

Kartografiniai dokumentai saugomi Bendruosiuose fonduose. Šių dokumentų bibliografinius aprašus su Nacionalinės bibliotekos fondų šifrais rasite LNB elektroniniame kataloge, varnele pažymėję parinktį „kartografija“. Skaityti kartografinius dokumentus rekomenduojame Žiniasklaidos skaitykloje (II a.).

Kur turiu pristatyti disertaciją?

Disertacijas turite pristatyti į Retų knygų ir rankraščių skaityklą. Tuo metu, kai skaitykla nedirba, disertaciją galite palikti Informacijos ir registracijos punkte (II a).

Kur galėčiau susipažinti su Lietuvoje apgintomis disertacijomis?

Retų knygų ir rankraščių skyriuje yra saugomos nuo 1994 m. Lietuvoje apgintos disertacijos. Bibliografinės informacijos apie mūsų bibliotekoje saugomas disertacijas galite ieškoti LNB elektroniniame kataloge.

Paslaugos

Kokias teikiate mokamas paslaugas?

Informaciją apie Nacionalinės bibliotekos teikiamas mokamas paslaugas ir paslaugų kainoraščius rasite tinklalapio skyriaus „Paslaugos“ skiltyje „Mokamos paslaugos“.

Ar bibliotekoje teikiamos dokumentų kopijavimo, spausdinimo ir skenavimo paslaugos?

Teikiama kopijavimo, spausdinimo, skenavimo daugiafunkciais savitarnos aparatais paslauga. Vartotojai, norintys naudotis šia paslauga, yra registruojami pagrindiniame Informacijos ir registracijos punkte (II a.) – jiems sukuriama virtuali sąskaita. Registruoti bibliotekos vartotojai prie aparatų gali prisijungti naudodami skaitytojo pažymėjimą (numeris nuskaitomas magnetinių kortelių skaitytuvu), o bibliotekos svečiams suteikiamas specialus PIN kodas. Daugiau informacijos rasite tinklalapio skyriaus „Paslaugos“ skiltyje „Mokamos paslaugos“.

Ar galėtumėte atsiųsti straipsnių kopijų?

Tai mokama paslauga. Dokumentų dalies kopijų galite užsisakyti portale ibiblioteka.lt.

Kaip galėčiau užsakyti leidinių iš kitų Lietuvos ar užsienio bibliotekų?

Jei neradote leidinio mūsų bibliotekoje, galite kreiptis į tarpbibliotekinį abonementą (TBA) ir pamėginti užsakyti knygų iš kitų bibliotekų. Paslauga yra mokama. Informacija apie TBA teikiama tel.: (8 5) 239 8633, (8 5) 249 7028, el. p. Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį..

Ar Nacionalinė biblioteka rengia mokymus apie bibliotekos paslaugas ir naudojimąsi jomis?

Nacionalinė biblioteka siūlo visą kompleksą įvairių mokymų. Mokymų sąrašą, grafiką ir galimybę užsiregistruoti į pageidaujamus mokymus rasite čia ›.

Ar yra galimybė bibliotekoje rengti nedidelių žmonių grupių darbinius susitikimus, seminarus, įvairius pristatymus?

Nacionalinė biblioteka kviečia naudotis susitikimų kambariais. Laukiami tiek projektus rengiantys studentai, tiek dalykinius pasitarimus organizuojantys verslininkai ar įvairių laisvalaikio pomėgių klubų nariai, visi, ieškantys patogios, šiuolaikiškai įrengtos erdvės darbingiems susitikimams. Daugiau informacijos ›

Kaip rezervuoti Muzikavimo erdvę?

Savarankiškai Muzikavimo erdvę galima rezervuoti prieš savaitę rezervacijos tinklalapyje menai.lnb.lt, el. p. Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. arba atvykus į Nacionalinę biblioteką – Muzikos ir vizualiųjų menų skaitykloje. Daugiau informacijos rasite čia ›

Ar teikiate genealoginę informaciją?

Nacionalinė biblioteka genealoginės informacijos neteikia. Siūlytume kreiptis į Lietuvos valstybės istorijos archyvą adresu:

Mindaugo g. 8, LT-03107 Vilnius
Tel.: (8 5) 2137484, (8 5) 219 9979, (8 5) 219 5834
El. p. Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Kokiais klausimais konsultuojama rubrikoje „Klausk bibliotekininko“?

Paslaugos tikslas – suteikti trumpą informaciją. Elektroniniu paštu atsakome į klausimus apie biblioteką, jos fondus, aptarnavimo tvarką, Nacionalinės bibliotekos duomenų bazes, katalogus, dokumentų paiešką. Daugiau informacijos ›

Per kiek laiko gausiu atsakymą naudodamasis paslauga „Klausk bibliotekininko“?

Į pateiktą klausimą atsakysime per dvi darbo dienas, išskyrus savaitgalius ir nenumatytus atvejus, kai Nacionalinė biblioteka nedirba. Skubiems klausimams naudokitės bibliotekos interneto svetainės apačioje esančiu pokalbio langeliu.