Dažnai užduodami klausimai

Prieš pasinaudodami paslauga „Klausk bibliotekininko“, pabandykite atsakymą rasti iš karto.

Norint tapti bibliotekos skaitytoju, reikia pagrindiniame informacijos ir registracijos punkte (II a.):

1. pateikti galiojantį asmens tapatybės dokumentą, o besimokantiems papildomai pateikti studento ar moksleivio pažymėjimą;
2. užpildyti skaitytojo registracijos kortelę;
3. susipažinti su Naudojimosi biblioteka taisyklėmis.

Įsigyti skaitytojo pažymėjimą, keisti ar atnaujinti registracijos duomenis galima ir elektroninių paslaugų portale www.ibiblioteka.lt.


 

Skaitytojo pažymėjimas suteikia teisę naudotis bibliotekos kompiuteriais, užsisakyti leidinius iš saugyklų, naudotis nuotolinėmis paslaugomis (prieiga prie prenumeruojamų duomenų bazių, www.ibiblioteka.lt paslaugos), iki 2 val. nemokamai rezervuoti susitikimų kambarius, kūrybos erdves.


 

Pasinaudokite paslauga „Klausk bibliotekininko“. Užduodant klausimą dėl registracijos ar prisijungimo, nurodykite biblioteką, kurioje skaitote, skaitytojo pažymėjimo numerį, savo vardą ir pavardę.


 
Taip.

 
Taip.

 
Nacionalinės bibliotekos viešosios prieigos kompiuteriais naudotis gali tik registruoti vartotojai. Dėl registracijos prašome kreiptis į Informacijos ir registracijos posto (II a.) arba skaityklų darbuotojus – Jums bus sukurta paskyra.

 
Apie mūsų bibliotekoje saugomus leidinius galite sužinoti iš LNB elektroninio katalogo. Seniau leistų knygų užsienio kalbomis (gautų bibliotekoje iki maždaug 1994 m.), kurios dar neįtrauktos į LNB elektroninį katalogą, reikėtų ieškoti LNB kortelių vaizdų kataloge.

 
LNB elektroninio katalogo Išplėstinės paieškos puslapio langelyje „Dalykas“ (kairėje ekrano pusėje) įrašykite dominančią temą. Tema turėtų būti reiškiama dalykinėmis rubrikomis glaustai vienu ar dviem žodžiais. Temos formuluotę galite patikslinti paspausdami šalia langelio esantį mygtuką Piktograma – atsivėrusiame lange įrašykite reikšminį žodį vardininko linksniu ar jo fragmentą (t. y. žodžio pradžią). Atsivėrusiame dalykinių rubrikų sąraše varnele pažymėkite reikiamą dalykinę rubriką ir spustelėkite mygtuką „Pasirinkti pažymėtus“ (dešinėje ekrano pusėje). Rubrikos automatiškai bus įkeltos į paieškos langelį „Dalykas“. Belieka spustelėti mygtuką „Ieškoti“.

Spustelėję šalia langelio „Dalykas“ esantį klaustuko ženklelį, rasite naudingų patarimų.


 

Knygų grąžinimo terminą galima pratęsti internetu. Tai padaryti galėsite, jeigu terminas nėra pasibaigęs ir jūs nevėluojate grąžinti knygos, taip pat jei ji nėra rezervuota kito skaitytojo. Prisijunkite prie bibliotekos el. katalogo ir pasirinkite meniu skiltį „Mano sritis“. Atsidariusiame lange įveskite prisijungimo prie bibliotekos el. katalogo duomenis (skaitytojo pažymėjimo numerį ir slaptažodį). Kai prisijungsite, Jums bus pateikti leidinių užsakymo duomenys, galėsite matyti leidinių, kuriuos šiuo metu skaitote ir kurių grąžinimo terminą galite pratęsti, sąrašą. Šiame lange prie norimos knygos paspauskite mygtuką „Pratęsti“.

Pratęsti knygos grąžinimo terminą ir pasitikslinti informaciją galite ir bibliotekų interaktyvių paslaugų portale www.ibiblioteka.lt. Spauskite mygtuką „Prisijunkite“, įveskite savo skaitytojo pažymėjimo numerį ir slaptažodį. Viršutinėje portalo eilutėje matysite savo profilio duomenis. Rinkitės eilutę „Užsakymai“, po to „Dokumentai“. Matysite bibliotekas, iš kurių skolinotės knygas, užsakymo būsenas, grąžinimo terminus, galimybę prasitęsti.


 
LNB elektroniniame kataloge radę dominantį dokumentą, spustelėkite „Užsakyti leidinį“. Langelyje „Skaitytojo pažymėjimo numeris“ įrašykite savo pažymėjimo numerį ir slaptažodį (slaptažodis, jei nepasikeitėte, yra jūsų pavardė, rašoma lietuviškomis raidėmis). Spustelėkite mygtuką „Registruotis“. Langelyje „Užsakymo data“ pasirinkite pageidaujamą datą. Skiltyje „Egzempliorių duomenys“ rodoma, kuriuose bibliotekos fonduose yra jus dominantis dokumentas. Pažymėkite, iš kurio fondo norėtumėte gauti leidinį, ir spustelėkite „Užsakyti“. Jei užsakymas priimtas, pateikiamas sąrašas „Užsakyti dokumentai“, jame galite pasitikrinti, ar dokumentas tikrai užsakytas. Informaciją apie užsakymus galite pasitikslinti elektroninio katalogo viršutinėje meniu eilutėje suaktyvinę nuorodas „Mano sritis“ › „Mano užsakymai“. 

Šiuo metu internetu galima užsakyti tik Bendruosiuose fonduose, Muzikos ir vizualiųjų menų skaitykloje, Retų knygų ir rankraščių skaitykloje saugomus leidinius. Kitose skaityklose esančių dokumentų užsakyti nereikia, juos rasite atviruosiuose skaityklų fonduose.

Seniau leistų knygų užsienio kalbomis (gautų bibliotekoje iki maždaug 1994 m.), kurios dar neįtrauktos į elektroninį katalogą, reikėtų ieškoti LNB kortelių vaizdų kataloge. Jų negalima užsakyti internetu – reikia atvykti į biblioteką ir užpildyti užsakymo lapelį.

 
Nacionalinės bibliotekos svetainėje skelbiami savaitiniai bibliografinės informacijos leidiniai apie naujus ir numatomus leisti spaudinius „Informacija apie Lietuvoje išleistus leidinius, gautus Nacionalinėje bibliotekoje“ ir „Numatomos leisti knygos“.

 
Jei neradote leidinio mūsų bibliotekoje, galite kreiptis į tarpbibliotekinį abonementą (TBA) ir pamėginti užsakyti knygų iš kitų bibliotekų. Paslauga yra mokama. Informacija apie TBA teikiama tel.: (8 5) 249 7028, (8 5) 249 7013, el. p. Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį..

 
Bibliografinės informacijos apie Lietuvos periodikoje publikuotus straipsnius galite rasti Bibliografinėje Lietuvos periodinės spaudos straipsnių bazėje (1994–2002 m. archyvas) ir Nacionalinės bibliografijos duomenų banke (straipsniai nuo 2003 m.). Ankstesnių metų (iki 1994 m.) straipsnių reikia ieškoti spausdintinėse valstybinės bibliografijos rodyklėse „Bibliografijos žinios“ ir „Spaudos metraštis“. 

 
1998 m. pradėtas kurti Nacionalinės bibliografijos duomenų bankas (NBDB), skirtas Lietuvos ir su Lietuva susijusių publikuotų dokumentų bibliografinei apskaitai. Daugiau apie NBDB kaupiamus bibliografinius įrašus

 
Visateksčių straipsnių, išspausdintų užsienio periodiniuose leidiniuose, reikėtų ieškoti prenumeruojamose užsienio duomenų bazėse.

 
Kartografiniai dokumentai saugomi Bendruosiuose fonduose. Šių dokumentų bibliografinius aprašus su Nacionalinės bibliotekos fondų šifrais rasite LNB elektroniniame kataloge, varnele pažymėję parinktį „kartografija“. Skaityti kartografinius dokumentus rekomenduojame Žiniasklaidos skaitykloje (II a.).

 
Retų knygų ir rankraščių skyriuje yra saugomos nuo 1994 m. Lietuvoje apgintos disertacijos. Bibliografinės informacijos apie mūsų bibliotekoje saugomas disertacijas galite susirasti LNB elektroniniame kataloge.

 
Informaciją apie Nacionalinės bibliotekos teikiamas mokamas paslaugas ir paslaugų kainoraščius rasite tinklalapio skyriaus „Paslaugos“ skiltyje „Mokamos paslaugos“.

 
Teikiama kopijavimo, spausdinimo, skenavimo daugiafunkciais savitarnos aparatais paslauga. Vartotojai, norintys naudotis šia paslauga, yra registruojami pagrindiniame informacijos ir registracijos punkte (II a.) – jiems sukuriama virtuali sąskaita. Registruoti bibliotekos vartotojai prie aparatų gali prisijungti naudodami skaitytojo pažymėjimą (numeris nuskaitomas magnetinių kortelių skaitytuvu), o bibliotekos svečiams suteikiamas specialus PIN kodas. Daugiau informacijos rasite tinklalapio skyriaus „Paslaugos“ skiltyje „Mokamos paslaugos“.

 
Paslaugos tikslas – suteikti trumpą informaciją. Elektroniniu paštu atsakome į klausimus apie biblioteką, jos fondus, aptarnavimo tvarką, Nacionalinės bibliotekos duomenų bazes, katalogus, dokumentų paiešką. Daugiau informacijos

 
Į pateiktą klausimą atsakysime per dvi darbo dienas, išskyrus savaitgalius ir nenumatytus atvejus, kai Nacionalinė biblioteka nedirba.

 
Dėl kopijų siuntimo paštu reikėtų kreiptis į tarpbibliotekinį abonementą (TBA). Tai mokama paslauga. Dokumentų dalies kopijų galite užsisakyti ir portale www.ibiblioteka.lt

 
Nacionalinė biblioteka siūlo visą kompleksą įvairių mokymų. Mokymų sąrašą, grafiką ir galimybę užsiregistruoti į pageidaujamus mokymus rasite čia.

 
Nacionalinė biblioteka kviečia naudotis susitikimų kambariais. Laukiami tiek projektus rengiantys studentai, tiek dalykinius pasitarimus organizuojantys verslininkai ar įvairių laisvalaikio pomėgių klubų nariai, visi, ieškantys patogios, šiuolaikiškai įrengtos erdvės darbingiems susitikimams. Daugiau informacijos.

 
Biblioteka genealoginės informacijos neteikia. Siūlytume kreiptis į Lietuvos valstybės istorijos archyvą adresu: 

Mindaugo g. 8, LT-03107 Vilnius
Tel.: (8 5) 2137484, (8 5) 219 9979, (8 5) 219 5834
El. p. Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Birželis
P A T K Pn Š S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Artimiausi renginiai

Parodos

2020 m. gegužės 25 d. – rugpjūčio 30 d.
Bežodžių knygų kolekcija
2020 m. sausio 1 d. – gruodžio 31 d.
Jolitos Vaitkutės instaliacija „Pabudę iš knygų“
2020 m. kovo 9 d. – birželio 14 d.
Paroda „Kelias į Laisvę. Lietuva 1988–1991 metais“
2020 m. birželio 1 d. – liepos 30 d.
Respublikinė vaikų piešinių paroda „Tautodailės lobynai“
2020 m. birželio 11 d. – liepos 19 d.
Paroda „Auksinio skriestuvo istorija: plantenai per šimtmečius“

YouTubeFacebookLinkedInInstagram