Kovo 7–28 d.: frankofoniškojo kino šeštadieniai Nacionalinėje bibliotekoje

Naujienos iliustracija

Frankofoniškojo kino šeštadieniais bus rodomi Tarptautinės frankofonijos organizacijos narių ar narių stebėtojų sukurti filmai. Tai puiki galimybė susipažinti su skirtingais prancūzų kalbos vartojimo, sklaidos kontekstais ir pasimėgauti kokybišku, didelę temų įvairovę siūlančiu kinu.

Skaityti daugiau...

Pasakų magija vinilo plokštelėse

Naujienos iliustracija

Vasario 26 dieną pasaulyje minima „Pasek pasaką“ diena ir ta proga Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Muzikos ir vizualiųjų menų skyrius turi džiugią žinią pasakų mėgėjams. Šį sykį pasakas kviečiame ne skaityti, o klausyti, tad atrinkome pasakų vinilo plokštelių, kurios Lietuvoje buvo pradėtos leisti dar praėjusio amžiaus septintojo dešimtmečio pradžioje. Dauguma jų buvo įrašytos Vilniaus plokštelių įrašų studijoje ir išleistos su leidybinės firmos „Меlodija“ ženklu. Ypatingas ne tik įrašytas turinys, bet ir žaismingai iliustruoti plokštelių įdėklai, kuriuos kūrė žinomi to meto Lietuvos dailininkai. Pasakas įskaitė žymūs Lietuvos aktoriai Vladas Bagdonas, Vytautas Grigolis, taip pat Keistuolių teatro aktoriai. Muziką joms kūrė kompozitoriai Teisutis Makačinas, Kristina Vasiliauskaitė, Mindaugas Urbaitis ir daugelis kitų.

Skaityti daugiau...

Kovo 2, 16, 30 d.: senjorams – apie naudojimąsi kompiuteriu ir išmaniuoju telefonu

Naujienos iliustracija

Augant išmaniųjų technologijų populiarumui, kviečiame neatsilikti ir senjorus – juk amžius nėra riba. Tiesa,  naudotis išmaniaisiais telefonais ar kompiuteriais gali tapti tikru iššūkiu, mat šiuose įrenginiuose gausu įvairių funkcijų, kuriose tikrai lengva pasiklysti. Ne bėda – pagalbos sulauksite apsilankę Lietuvos Nacionalinėje bibliotekoje vykstančiose asmeninėse konsultacijose. Padėsime susidoroti su įvairiais keblumais ir problemomis, kylančiomis naudojantis populiariosiomis technologijomis, bei atsakysime į jums rūpimus klausimus.

Skaityti daugiau...

Vasario 26 d.: paskaita „Lietuvos ir Japonijos tarpukario diplomatijos istorijos puslapiai“

Naujienos iliustracija

Azijos menų centras kartu su Lietuvos nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka kviečia į pirmąją paskaitų ciklo „Lietuva Azijoje – Azija Lietuvoje“ paskaitą „Lietuvos ir Japonijos tarpukario diplomatijos istorijos puslapiai“.

Skaityti daugiau...

Vasario 26 d.: pokalbis „Mano kalbos ribos žymi mano pasaulio ribas: semantika ir pasaulio vaizdas kalboje“

Naujienos iliustracija

Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyks Kalbos klubo pokalbis „Mano kalbos ribos žymi mano pasaulio ribas: semantika ir pasaulio vaizdas kalboje“. Kalbėsime apie tai, kaip kalbinis ir realusis pasauliai sąveikauja, kokie yra prasmės kūrimo mechanizmai, kokį semantinį kraitį turi žodžiai. Kasimės prie žodžių istorinių, etnokultūrinių, kultūrinių šaknų.

Skaityti daugiau...

Vasario 5, 12, 19, 26 d.: edukacinis ciklas „Tinkamas susitelkimas – kelias būti savimi“

Naujienos iliustracija

Nutildžius vidinį chaosą, paleidus įtampą, nerimą, nepiešiant blogų ateities scenarijų, daug paprasčiau sąmoningai ir tinkamai keliauti į save. Vasario mėnesį kviečiame į edukacinį ciklą „Tinkamas susitelkimas – kelias būti savimi“, jo dalyviai turės progą panirti į asmeninio psichologinio pasaulio pažinimą.

Skaityti daugiau...

Vasario 19, 26 d.: muzika ir susikaupimas

Naujienos iliustracija

Ar būna taip, kad pradėjus daryti užduotį norisi greitai ją mesti ir imtis kitos veiklos? Galbūt taip atsitinka dėl nemokėjimo susikoncentruoti? Negebėjimas susikaupti gali turėti įtakos ne tik darbo kokybei, bet ir savivertei ar bendravimui su kitais. Gera žinia ta, kad dėmesį, kaip ir kitus gebėjimus, galima lavinti.

Skaityti daugiau...

Kovo 9 d.: kilmingos moterys Vilniuje XVIII a. ir XIX a. pradžioje: sentimentalūs liudijimai

Naujienos iliustracija

XVIII a. Vilnius buvo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės, o po padalinimų XIX a. pradžioje – Lietuvos gubernijos sostine. Šio miesto gyventojai ir svečiai matytus įvykius užfiksavo paliktuose liudijimuose. Apie sostinės gyvenimą galima sužinoti skaitant laiškus ir dienoraščius, atsiminimus ir kelionių aprašymus, teismų bylas ir testamentus bei daugelį kitų istorinių šaltinių. Nors liudijimų, paliktų vyrų ir apie vyrus buvo ir mūsų laikus pasiekė žymiai daugiau, nemažai žinoma ir apie moterų įspūdžius iš Lietuvos sostinės. Sunku daug ką papasakoti apie nekilmingas moteris, jų paliktų liudijimų nėra gausu, todėl paskaitoje daugiausia bus kalbama apie aristokrates ir bajores Vilniuje.

Skaityti daugiau...

Nacionalinės bibliotekos Valstybingumo centras pradėjo diskusijų apie atminties kultūrą ciklą

Naujienos iliustracija

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Valstybingumo centras pradėjo atminties kultūrai skirtą ciklą, kurio diskusijose nuo vasario iki gegužės bus svarstomi svarbiausi istorijos politikos klausimai.

Skaityti daugiau...

Kovo 5 d.: paskaita „Nemistiška kabalos istorija“

Naujienos iliustracija

Maloniai kviečiame į Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos darbuotojos Miglės Anušauskaitės paskaitą „Nemistiška kabalos istorija“ iš ciklo „Lietuvos žydų pasaulėžiūros pamatai“ Valstybiniame Vilniaus Gaono žydų muziejuje.

Skaityti daugiau...

Kovo 17 d.: knygos „Įsiklausymai“ pristatymas

Naujienos iliustracija

Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyks semiotiko, literatūros kritiko Kęstučio Nastopkos parengtos naujos knygos „Įsiklausymai“ pristatymas. Renginį ves literatūrologas Dainius Vaitiekūnas.

Skaityti daugiau...

Kovo 8 d.: knygos „Moterys, kūrusios Lietuvą“ pristatymas

Naujienos iliustracija

Prieš keletą metų minėjome ir Lietuvos valstybės, ir moterų teisės balsuoti šimtmetį. Turbūt daugelis prisimename visur iškabintas trispalves. O kiek įvyko renginių moterų teisių kovoms atminti? Išryškinti istoriškai nuošalyje paliktą moterų darbą? Nevyriausybinė organizacija „Lygių galimybių plėtros centras“ per anuos jubiliejinius metus socialiniuose tinkluose paviešino 100 moterų portretų ir istorijų. Sukluso ne tik žmogaus teisių aktyvistai – daugybė žmonių klausė savęs: „Kodėl aš nežinojau apie visa tai?“.

Skaityti daugiau...

Kovo 5 d. – balandžio 5 d.: paroda „...nuo šiol vėl Nepriklausoma. Kovo 11“

Naujienos iliustracija

Lietuvos valstybės naujasis archyvas kartu su Lietuvos nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka bei partneriais, artėjant Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 30 metų jubiliejui, kovo 5 d. Nacionalinės bibliotekos Valstybingumo erdvėje atidaro unikalių dokumentų parodą „...nuo šiol vėl Nepriklausoma. Kovo 11“, lydimą renginių ciklo.

Skaityti daugiau...

Vasario 25 d.: knygos apie mokslininką Pranciškų Šivickį pristatymas

Naujienos iliustracija

Gamtos tyrimų centras ir Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka kviečia į knygos „Pranciškus Baltrus Šivickis, 1882–1968“ sutiktuves. Šis leidinys – tai populiariai ir patraukliai, gražia literatūrine kalba parašyta knyga apie vieną žymiausių XX a. Lietuvos zoologų, kuris pripažintas ir  pasaulyje. Pats P. B. Šivickis, ko gero, būtų nustebęs, kad jo gyvenimas gali būti prilygintas Jacko Londono gyvenimui ar jo herojams. Vis dėlto taip įdomiai nutiko, kad net keli, vienas kito nepažįstantys, skaitytojai apie šią knygą pasakė: „Skaitau kaip Jacko Londono romaną.“ Iš tikro P. B. Šivickio gyvenimas vertas prikaustančio dėmesį filmo ir dramatiško istorinio romano, atspindinčio daugybę svarbiausių XX a. įvykių.

Skaityti daugiau...

Vasario 25 d.: diskusija „Kaip lietuvių autorių poezija (ne)ateina į muziką?“

Naujienos iliustracija

Nuo senų laikų muzika ir poezija buvo glaudžiai susijusios, o kai kuriais atvejais neatsiejamos meno sritys. Graikų ir romėnų poemos buvo ne skaitomos, bet dainuojamos, Renesanso laikų kompozitoriai kūrė madrigalus pagal sonetus. Šiais laikais poezija ir muzika paprastai siejamos su dainos žanru. Vienais atvejais muzikantai kuria tiek autorinius tekstus, tiek muziką, kitais – įkvėpimu tampa lietuvių poetų eilės. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyks diskusija intriguojančiu pavadinimu „Kaip lietuvių autorių poezija (ne)ateina į muziką?“, kuria norima gilintis į muzikos ir poezijos sąryšio esmę, niuansus bei problematiką.

Skaityti daugiau...

S. Žvirgždo dešimties paskaitų ciklas „Pasivaikščiojimas po Vilnių ir jo apylinkes“

Naujienos iliustracija

Džiaugiamės galėdami jus pakviesti į Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato, fotografijos istorijos tyrinėtojo, fotografo Stanislovo Žvirgždo paskaitas „Pasivaikščiojimas po Vilnių ir jo apylinkes“ Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje. Dar geresnė naujiena, kad bibliotekos lankytojų lauks net 10 pasivaikščiojimų, kuriuos lydės puikus gidas ir fotografijos, padėsiančios atskleisti konkrečias Vilniaus objektų ir jo apylinkių istorijas.

Skaityti daugiau...

Vasario meno edukacijos

Naujienos iliustracija

Sėkmingai startavęs, trečius metus tęsiasi meno edukacijų ciklas. Jau apžvelgėme ir praktiškai pabandėme daugelį kompozicijos dalykų, tęsiame meno galimybių paieškas meno istorijoje. Vasarį Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje nagrinėsime erdvės ir formos santykius ir susipažinsime su tiesioginio piešimo šviesa fenomenu.

Skaityti daugiau...

Nacionalinės moksleivių akademijos dalyvių viešnagė Nacionalinėje bibliotekoje

Naujienos iliustracija

Vasario 21–22 dienomis Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje svečiavosi ir Dokumentinio paveldo tyrimo departamento darbuotojų parengtų paskaitų klausėsi, praktinėse užduotyse dalyvavo Nacionalinės moksleivių akademijos (NMA) lietuvių filologijos sekcijos dalyviai.

Skaityti daugiau...

Bibliografinė informacija apie Lietuvoje išleistus ir numatomus leisti leidinius (vasario 17–23 d.)

Naujienos iliustracija

Pasirodė nauji valstybinės bibliografijos leidiniai:

Skaityti daugiau...

Kovo 2 d.: knygos „Baltijos rytai: italų žvilgsniai į Lietuvą, Latviją ir Estiją, 1918–2018“ pristatymas

Naujienos iliustracija

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Valstybingumo centras kviečia į istoriko dr. Andrea Griffante’o knygos „Baltijos rytai: italų žvilgsniai į Lietuvą, Latviją ir Estiją 1918–2018“ pristatymą.

Skaityti daugiau...

Vasaris
P A T K Pn Š S
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1

Kinas

YouTubeFacebookLinkedInInstagram