Nacionalinė biblioteka mini Laisvės gynėjų dieną

Šiemet lemtingi Sausio 13-osios įvykiai minimi trisdešimtą kartą. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, prisijungdama prie akcijos „Atmintis gyva, nes liudija“, pasipuošė žvakelėmis ir trispalviu apšvietimu. Tiesa, dėl visuotinio karantino dauguma Laisvės gynėjų dieną minėti skirtų renginių perkelti į virtualią erdvę.

Pokalbių ciklas Sausio 13-osios įvykiams atminti

Prisimindami ir dar kartą įvertintindami tragiškų ir lemtingų Sausio dienų reikšmę, žmonių valią, tikėjimą ir stiprybę, Nacionalinė biblioteka ir Lietuvos valstybės naujasis archyvas pristato drauge sukurtą pokalbių ciklą „30 Sausio žiemų. Pokalbių ciklas Sausio 13-osios įvykiams atminti“.

Pokalbių ciklo dalyviai – lemtingų įvykių liudininkai, prisidėję prie Lietuvos nepriklausomybės išsaugojimo: Kovo 11-osios akto signataras, politikas Audrius Butkevičius, sunkiomis 1991 m. sausio dienomis vadovavęs valstybės gynybai, Kovo 11-osios akto signatarė Irena Andrukaitienė, lemtingomis dienomis dirbusi Aukščiausiojoje Taryboje, Loreta Tručiliauskaitė-Šlekienė, tragiškų įvykių prie Vilniaus televizijos bokšto dalyvė, buvusi ilgametė Nacionalinės bibliotekos darbuotoja Janina Stankevičienė, įtemptomis Sausio dienomis budėjusi Nacionalinėje bibliotekoje.

Kviečiame žiūrėti pokalbių ciklą Nacionalinės bibliotekos „Youtube“ kanale.

Virtuali paroda „Sausio 13-oji ir Nacionalinė biblioteka“

1991-ųjų sausį Nacionalinė biblioteka atsidūrė pačiame įvykių centre. Vis didėjant grėsmei, bibliotekoje greitai buvo įkurta laikinoji ligoninė, medikų komandos buvo pasiruošusios prireikus padėti sužeistiesiems. Ant pastato kolonų suplevėsavo raudonas kryžius baltame fone. Bibliotekos patalpose įsikūrę savanoriai, šauliai budėjo prie strategiškai svarbių langų, išeinančių į Seimo pusę. Bibliotekos durys buvo atviros sušalusiems ir pavargusiems žmonėms, norintiems sušilti prie arbatos puodelio. Nacionalinės bibliotekos darbuotojai natūraliai įsiliejo į laisvės gynėjų gretas.

Norėdami priminti ir prisiminti Nacionalinės bibliotekos darbuotojų parodytą iniciatyvą ir pilietiškumą, kviečiame į atnaujintą virtualią parodą „Sausio 13-oji ir Nacionalinė biblioteka“. Joje eksponuojamos aktyviai įvykius prie parlamento fiksavusio tuomečio Nacionalinės bibliotekos darbuotojo, fotografo Rolando Ginaičio nuotraukos, pateikiami autentiški Nacionalinės bibliotekos darbuotojų prisiminimai ir išgyvenimai. Pristatomi partnerių ir kolegų mums skirti palaikymo ženklai – telegramos, po šių tragiškų įvykių atsiųstos iš kitų šalių bibliotekų ir kultūros įstaigų.

Paroda paruošta virtualios parodos, kurią 2011-aisiais parengė Nacionalinės bibliotekos darbuotoja, Sausio 13-osios įvykių dalyvė Janina Stankevičienė, pagrindu.

Virtualią parodą galite apžiūrėti čia.

Konkursas „Laisvės vaikai apie laisvę“

Nacionalinės bibliotekos Valstybingumo centras kartu su interneto dienraščiu „Bernardinai.lt“ ir leidykla „Vaga“ kvietė moksleivius dalyvauti eseistikos konkurse „Laisvės vaikai apie laisvę“. 10–12 klasių moksleiviai pasidalijo mintimis apie tai, ką reiškia būti laisviems, ko iš laisvės gynėjų privalome pasimokyti ir su kokiais iššūkiais susiduriame siekdami išreikšti savo laisvę.

Iš viso konkurse dalyvavo 54 kriterijus atitinkantys darbai. Konkurso laureačių darbai publikuojami interneto dienraštyje „Bernardinai.lt“. Autorės apdovanotos organizatorių prizais.

Daugiau apie konkursą ir geriausiai įvertintus darbus skaitykite čia.

Sausis
P A T K Pn Š S
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

YouTubeFacebookLinkedInInstagramFlickr