Telefonas Klaustukas
2021 m. sausio 21 d.

V. Gerulaičio paskaita apie Beethoveno simfoninę kūrybą

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka ir garsus muzikologas, rašytojas, muzikos švietėjas Viktoras Gerulaitis kviečia į nuotolinių paskaitų ciklą, skirtą Ludwigui van Beethovenui.

1770 m. gruodį gimė muzikos genijus L. van Beethovenas. 2020-ieji buvo jubiliejiniai – 250 metų nuo gimimo. Tiksli kompozitoriaus gimimo diena nėra žinoma, spėjama, kad tai galėjo būti gruodžio 16-oji.

Paskaitų cikle V. Gerulaitis atskleidžia nelengvų išgyvenimų kupiną L. van Beethoveno asmenybės ir kūrybos kelią, iliustruodamas vaizdingomis istorijomis, netikėtomis įžvalgomis ir mažai žinomais faktais.

Ketvirta V. Gerulaičio paskaita – „Beethoveno simfoninė kūryba“. Milijonai žino Penktosios simfonijos likimo motyvą ir Devintosios džiaugsmo temą. Abi jos simbolizuoja Beethoveno muzikos esminį kontrastą: nepalenkiamą pasipriešinimą ir visuotinį džiūgavimą. Tarp jų – beethoveniškų aistrų okeanas. Riaumoja arba medituoja. Didysis vandenynas. Nors greičiau – Atlanto vandenyno gelmių rūstybė ir taiki pakrančių žydrynė. Žinoma, visi ir visokie vaizdiniai – menki ir juokingi, žodžiai – taip pat.

Beethoveno Trečioji – Penktoji – Devintoji yra Europos simfoninės minties etapai. Jie atveria visos europinės muzikos novatoriškus ieškojimus ir atradimus. Beje, ar neįdomu, kodėl amžininkai ir vyresni kolegos Haydnas parašė 104, Mozartas – per 50 simfonijų, o Beethovenas tik 9?

Kviečiame žiūrėti paskaitos vaizdo įrašą.

Kitas muzikologo V. Gerulaičio paskaitas apie L. van Beethoveną žiūrėkite Nacionalinės bibliotekos „Youtube“ grojaraštyje.