Telefonas Klaustukas Sitemap

Mediateka

Pokalbis su knygos „Partizanė. Monika Alūzaitė – moteris laisvės kovose“ autoriumi Mariumi Ėmužiu

Pokario partizaninio pasipriešinimo istorija ir patirtys šiuolaikinėje visuomenėje sulaukia vis daugiau susidomėjimo. Šia tema domisi ne tik tyrėjai, bet ir plačioji visuomenė. Ginkluoto pasipriešinimo sovietinei okupacijai, bandymo išsaugoti Lietuvos valstybingumą naratyvas išlieka svarbus informacinių karų kontekste, prisideda prie visuomenės pilietinio sąmoningumo ir aktyvumo ugdymo.


Kalbant apie pokario laisvės kovas prieš akis dažniausiai iškyla žymiausi partizanai vyrai – Alfonsas Ramanauskas-Vanagas, Juozas Lukša-Daumantas, Jonas Žemaitis-Vytautas ir kiti. Moterys šiame kontekste prisimenamos kaip ryšininkės, pagalbininkės. Toks vertinimas nevisiškai atitinka realybę – moterų būta ir tarp aktyvių kovotojų.


Viena jų – Monika Alūzaitė. Jos istorija papasakota neseniai pasirodžiusioje istoriko Mariaus Ėmužio knygoje „Partizanė. Monika Alūzaitė – moteris laisvės kovose“, kurią išleido „Baltų lankų“ leidykla.


Su knygos autoriumi kalbėjomės apie knygos atsiradimo istoriją, apie vyrų-moterų vaidmenį partizaninėse laisvės kovose, santykį tarp partizanų romantizavimo ir bandymo juos suprasti ir kitais klausimais.


Linkime malonios peržiūros, o taip pat rekomenduojame perskaityti aptariamąją knygą, kurioje papasakota ne tik dramatiška jaunos merginos istorija, bet ir lengvu stiliumi perteiktas bendras pokario partizaninių kovų istorijos kontekstas.

Pokalbio dalyviai: knygos autorius, Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto lektorius dr. Marius Ėmužis
Ir Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Adolfo Damušio demokratijos studijų centro darbuotoja Ilona Strumickienė.

Taip pat žiūrėkite